"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tarayıcı Kullanım İstatistikleri

Merhabalar, bu yazıda dünya genelinde intenete giriş aracı olan tarayıcıların kullanım oranlarını ve tarayıcılar hakkında biraz bilgi paylaşıcam.

Son 12 Ayda Türkiyede kullanım Oranları : 


Source: StatCounter Global Stats – Browser Market Share


Google Chrome icon (2011).svg
Google Chrome : Hızlı ve webmasterler tarafından kötü izlenim bırakmayan tarayıcıdır.Siteleri düzenli bir şekilde açmasıyla çok tercih edilir.Yapım şirketi olan Google bu alanda tarayıcısını lider konuma getirmiştir.Kullanım için tavsiye ederim.

Internet Explorer :
 Son 2 sene önce lider bir tarayıcı konumundayken pazardaki payı her geçen gün düşmektedir. Ayakta durmasının tek sebebi arkasında Microsoftun olması ve windows kurulumundan sonra yüklenen bir browser olduğundan çoğu kullanıcı bu şekilde internete girmek için ie yi kullanıyor. İnternet kullanıcıları yavaşlığından dert yakınırken bir çok web siteside ziyaretçilere bozuk bir site tam anlamıyla diğer tarayıcılarda görünen web siteleri bu tarayıcıda kaymış veya ufak tefek hatalardan dolayı pek sevilmez.

Mozilla Firefox : En çok kullanılan tarayıcıların başında gelmesi süper çok iyi çünkü diğer tarayıcılar gibi dev şirketin bir ürünü değil reklamını iyi yapmış ve kullanılabilir bir tarayıcı.

 

Yandex browser logo.png

Yandex Browser : Tarayıcı ailesinin en yeni üyelerinden yandex rekabeti seven bir şirket olduğundan bu alandada bir browser çıkışı yaparak kendi tarayıcısını çıkardı.Google nin Chromium açık kaynak kod projesiyle hazırlanmıştır. Google chrome varken çok yükseleceğini sanmıyorum ama yakın zamanda ne olur bilinmez.Gayet hızlı ve webmasterler içinde sorunsuz çalışıyor.Bende bu tarayıcıyı kullanıyorum öneririm.

 

Son 12 Ayda Tüm Ülkelerde kullanım Oranları ise şöyle:
 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.